در سراسر جهان، استرپتوکوکوس پنومونیه با بیماری، مرگ و میر و هزینه های مراقبت های درمانی در بزرگسالان و کودکان همراه است. اما اثرات آن به خصوص در بزرگسالان بالای 50 سال دست کم گرفته می شوداین بیماری ها اغلب در بزرگسالان به شکل پنومومی اکتسابی از جامعه بروز می کند. پنوموکوک علت اصلی مننژیت و باکتریمی در سطح جهان می باشد و توانایی آن را دارد تا با انتقال به بافت هایی که به طور معمول استریل هستند ایجاد بیماری پنوموکوکی مهاجم (Invasive Pneumococcal Disease) نماید.


بسیاری از مردم پنومونی پنوموکوکی را با سرماخوردگی یا آنفولانزا اشتباه می گیرند. پنومونی دارای علائم مشخص و معینی است. این علائم به سرعت ایجاد می گردند و می توانند شدید باشند و نهایتا باعث بستری بیمار گردند. برای برخی از افراد، علائمی نظیر سرفه و خستگی می تواند تا سه ماه به درازا بکشد و حتی پس از درمان با آنتی بیوتیک ها نیز علایم می توانند پایدار باشند. در واقع پیشگیری از بروز بیماری ای که می تواند به این شدت باشد، نکته ایست که باید آن را جدی گرفت. سالانه در ایالات متحده 302000 بیمار مبتلا به پنومونی پنوموکوکی در بیمارستان بستری می شوند.

پنومونی پنوموکوکی می تواند یک بیماری تهدید کننده حیات باشد که قابل پیشگیری است.

علائم پنومونی شامل:

• تعریق بیش از حد
• تب بالا، لرز
• درد قفسه سینه هنگام تنفس یا سرفه
• سرفه همراه با خلط که ادامه داراست یا وخیم تر می شود.
• در موارد شدید، لب ها و ناخن ها به علت کمبود اکسیژن در خون کبود میشوند.

در صورتی که سن شما 50 سال یا بیشتر باشد، دریافت واکسن علیه پنومونی پنوموکوکی راهی جهت محافظت شما در برابر این بیماری و عواقب ناشی از آن است.

پنومونی پنوموکوکی تهدیدی برای همگان است اما با افزایش سن، خطر ابتلا افزایش می یابد.

برمبنای اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، بزرگسالان 50 تا 64 سال تقریبا به اندازه افراد 65 ساله و مسن تر به بیماری پنوموکوکی مبتلا می شوند در نتیجه بهتر است تزریق واکسن از پنجاه سالگی به بعد صورت گیرد. سن و خطر ابتلا به بیماری با هم مرتبط هستند. سیستم ایمنی شما شبکه ای پیچیده از سلول ها، بافت ها و اعضاست که با هم کار می کنند تا از شما در برابر عفونت محافظت کنند. به این دلیل که تعداد سلول هایی که جهت پاسخ به عفونت ها نیاز است با افزایش سن شما کمتر شده و میزان تولید مواد شیمیایی و مولکول های ضروری جهت دفاع سریع در بدن کاهش می یابد. سیستم ایمنی قادر به پاسخ به عفونت ها با سرعت زمانی که جوان بودید نیست.